100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

רן אייל משנן חוקים

מאת: רן אייל (05.01.2014)

את פוסט זה ואת הפוסט הבא אנסה לחלק בצורה גסה להתנסות המעשית שלי במחלקות השונות. חשוב להדגיש שני דברים. האחד, למרות החלוקה, העבודה במחלקות מגוונת ופעמים רבות ישנם תחומים משיקים. השני, במהלך ההתנסות שלי נחשפתי לעבודת המתמחים אך רוב ההתנסות מבוססת על עבודת עורכי הדין והשותפים במחלקות. היום שלי בשבלת ושות' התחיל לרוב בהתעדכנות על הפגישות הצפויות לשותפי המחלקה. לאחר מכן, ביקשתי את רשותם הפרטנית של כל אחד מהשותפים להצטרף אליו לפגישה הרלוונטית וכך למעשה נחשפתי לכל מה שמעניין ומתרחש במשרד. לכן, תיאור העבודה במחלקות כפי שיובא להלן, יתאר בצורה מהימנה את העבודה שנעשית במחלקה מסוימת ולאו דווקא את שנת ההתמחות.


1. מחלקת היי-טק וקרנות הון סיכון


המרצה שלי בקורס "דיני תאגידים" נהגה להזכיר לפחות פעם בשיעור את דבריו של מילטון פרידמן "The Business of Business is Doing Business". נראה כי רוב העבודה במחלקת היי-טק היא "Doing Business". מחלקת ההיי-טק של שבלת ושות' בראשות עו"ד ליאור אבירם, היא אחת מהגדולות והמוערכות בישראל וגם בתוך המשרד יש הרגשה שמדובר במחלקת העילית שלו.


 דמיינו לכם את הסיטואציה הבאה, נקבעת לכם פגישה עם מייסדי חברה X, חברת סטארט-אפ. אתם נכנסים לחדר הישיבות ויושבים מולכם שלושה בחורים לבושים בג'ינס וחולצות טי שירט. השיחה מתחילה כמעט תמיד אותו דבר, מעבר לעובדה שיש להם רעיון מבריק, כל השאר לוטה בערפל. הם לא תמיד הספיקו לפתוח חברה, הם לא סגורים מי קיבלו מניות וכמה ואפילו לא סגורים כמה אחוזים יש לכל אחד מהם. הם לעתים לא מודעים לבעיות הקניין הרוחני שעלולות להתעורר בשלב מאוחר יותר. קיימת גם חוסר מודעות לעובדה שהתנהלות לא נכונה שלהם כעת, עשוייה לפגוע בצורה משמעותית ביכולת גיוס הכספים שלהם בהמשך. כאן נכנס עורך הדין לתמונה ויפה שעה אחת קודם, ככל שהדברים בחברה מוסדרים בשלב מוקדם יותר, ההתנהלות בהמשך תהיה קלה יותר. חתימה על Founder Agreement, הגנה על ה- IP של החברה, מסמכי סודיות, Term Sheet ועוד.
 מעבר לליווי חברות סטארט-אפ, משרד שבלת ושות' מייצג ומלווה יזמים, חברות טכנולוגיה בשלבים מתקדמים יותר, קרנות הון סיכון, משקיעים וכדומה. לקוחות המחלקה מקבלים מערך שלם של שירותים ומענה לכל צורכיהם. לכן, עבודת עורכי הדין במחלקה מגוונת הן מבחינה עסקית והן מבחינה משפטית. במסגרת לימודי המשפטים אין כמעט חשיפה לתחום ההיי-טק. אהיה כן ואציין שטרם הגעתי למחלקה זו במסגרת הפרויקט, לא חשבתי בכלל על "מחלקת היי-טק" כאופציה למקום בו ארצה להתמחות, כתוצאה מחוסר מודעות. אין ספק שמדובר במחלקה מרתקת. חשוב לציין שהעבודה במחלקה נעשית רובה ככולה באנגלית.


2. מחלקת ניירות ערך ושוקי הון


אם הגדרתי את מחלקת היי-טק כ- "Doing Business", מחלקת ניירות ערך היא פשוט לחיות את השוק. יש צורך תדיר להיות מעורים במצב השוק. אם זה בבוקר כשמוציאים דיווחים שוטפים לבורסה או לאחר מכן כדי להבין מתי קיים מומנטום לעשיית עסקה מסוימת. מחלקת ניירות הערך בראשות עו"ד משה נאמן היא מהמובילות בישראל.
הקורס "דיני תאגידים" היה אחד מהקורסים האהובים עליי בתואר. יש לי רקע כלכלי מהתואר הקודם שלי בניהול ולכן התחברתי מאוד בקלות לתחום. איך שהגעתי למחלקה אחת מעו"ד החלה להכין אותי לקראת פגישה שהייתה צפויה להיערך בהמשך היום. דובר בהצעת רכש פרטית בעסקה עם בעל שליטה שתבוצע דרך חברת "שלד" ציבורית. מצאתי את עצמי בדיוק כמו במבחן בדיני תאגידים מצייר ריבועים, עיגולים וחיצים כדי להבין את העסקה. גם בשאר הפגישות בהם לקחתי חלק היה לי עניין רב, שכן תחומי העיסוק של המחלקה רבים ומגוונים: הנפקות, הצעות רכש למינהן, איגוחים, השתלטויות עוינות, מיזוגים ורכישות, רישומי מדף וכיוצא בזה.


במועד כתיבת שורות אלו אני עדיין בעיצומה של ההתנסות המעשית במחלקה.

בפוסט הבא, אתמקד בעיקר בהתנסות שאני צפוי לעבור במחלקת ליטיגציה מסחרית ואסכם את חוויותיי ותובנותיי מפרויקט The Leaders.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:
חובה להוסיף שם פרטי על מנת להירשם
חובה להוסיף שם משפחה על מנת להירשם
חובה להוסיף תפקיד על מנת להירשם
חובה להוסיף חברה על מנת להירשם
חובה להוסיף טלפון על מנת להירשם

×