100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: עובדי הארגון הם הbusiness ולכן, מחלקת משאבי אנוש נמצאת בליבת העשייה הארגונית
לכת אריאלי, בשיא העשייה

מאת: לכת אריאלי (13.01.2014)

הנה אני, באמצע ההתמחות במחלקת משאבי האנוש של נס טכנולוגיות. השבועות האחרונים היו מרתקים, מפתחים, מלמדים ומהנים. את ההתמחות התחלתי במחלקת הגיוס הדינמית של נס ומשם המשכתי למחלקת ההדרכה והפיתוח הארגוני בעקבות המנטורית שלי, נועה דרור, מנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני של חברת נס.

אתגרי HR. במהלך ההתנסות במחלקת ההדרכה למדתי עד כמה אתגרי מחלקת הHR מורכבים ככלל ובחברות שירותים מבוססי המשאב האנושי בפרט. על מנת להבין מהם האתגרים העומדים בפני מחלקת משאבי האנוש של נס, יש להבין את מבנה החברה וייעודה: נס הינה חברה גלובלית המוכרת שירותי IT לרוב במתכונת של מיקור חוץ, כלומר, נס מנהלת פרויקטי מערכות מידע מקצה לקצה אצל לקוחותיה הגדולים בארץ ובעולם. כאשר בכל פרויקט כזה מועסקים עשרות עובדי נס אצל הלקוח או עבורו.


דבר זה מוביל אותנו לאתגר הראשון של מחלקת משאבי האנוש, חיבור בין עובדי נס לארגון. יתרה מכך, עובדי חברת נס ישראל פרוסים אצל לקוחות גדולים מהצפון ועד אילת. דבר המעצים את האתגר לחבר וליצור תרבות ארגונית אחת, להגביר את תחושת השייכות  ולשמר את העובדים.


אתגר נוסף העומד בפני מחלקת משאבי האנוש, נעוץ בעובדה כי נס הינה חברה שבה האדם עומד במרכז, וזו לא סיסמא, עובדי הארגון הם ה  Core Business-של נס. כלומר, מאחר ונס מוכרת שירותים ללקוחותיה, העובדים שלה עומדים בליבת העסקים, יותר מכל חברה אחרת- הם קניינה הרוחני של החברה. הם מהות המומחיות, הניסיון והידע! לאור זאת, מחלקת משאבי האנוש בנס פועלת בליבת העשייה הארגונית, וזאת בניגוד לחברות גדולות אחרות בה משאבי אנוש נחשבים במעטפת הארגונית.

אז איך משמרים עובד, איך גורמים לו לרצות להתפתח וללמוד בארגון?, איך שומרים על בריאותו ועל הקשר עם משפחתו? איך מפתחים את ידיעותיו המקצועיות? כל השאלות הללו נענו במהלך השבועות האחרונים.

במהלך ההתנסות במחלקת ההדרכה, נחשפתי לפרויקטים חוצי ארגון שבהם מעורב גם צוות ההדרכה והפיתוח הארגוני במטה, בשיתוף עם מנהלות משאבי האנוש של קווי העסקים השונים ויחידות המטה.
הפרויקטים שונים ומגוונים ועונים על האתגרים הרבים, למשל: פרויקט הקמת מרכז שירות לעובד שבעזרתו כל עובד נס, מכל מקום, בלחיצת כפתור או צלצול, יוכל לפנות לארגון בנושאים כמו: משאבי אנוש, שכר, לוגיסטיקה ועוד. למדתי כיצד מובילים פרויקט מסוג זה וגיליתי כי לאורך חודשים ארוכים, החברה מיפתה, בדקה ולמדה את התהליכים השונים להם זקוק העובד והוא מתקשה לקבלם וריכזה אותם למקום ייעודי אחד שבו פנייתו תטופל מא׳ ועד ת׳.


בנוסף, נחשפתי לתחום הלמידה וההוראה הטכנולוגים כאשר לקחתי חלק בחיפוש לומדות חדשות עבור עובדיה של נס,  נכחתי בפגישות עסקיות עם יועצים ארגוניים אשר הציעו את שירותם בסדנאות פיתוח אישי וכך למדתי מה באמת מחפשים ביועץ ארגוני ואיך נכון לשווק את עצמי. כמו כן, השתתפתי בסדנאות עובדים שונות כמו: פיתוח מיומנות תקשורת עסקית וקורס ראשי צוותים מהן למדתי עד כמה נס משקיעה בסדנאות אלה, בוחרת בקפידה את ספקיה ומפתחת את עובדיה הנמצאים בבתי לקוחותיה.

במקביל להתנסות במחלקת ההדרכה, עבדתי עם מחלקת הרווחה והאחריות החברתית אשר הציגה בפני את תפיסת הרווחה שמובילה את פעילות המחלקה,  אם אנשים יחיו באיזון, בין בית למשפחה, בריאים ומאושרים הם גם יהיו עובדים יותר טובים. אז איך עושים את זה?  ראשית, מחלקת רווחה, מתמודדת היטב עם האתגר הגאוגרפי של פריסת העובדים של נס, מקפידה על שוויון פעילויות והטבות ומעניקה כרטיסים למופעים והצגות בכל הארץ ולא רק במרכז ובתל אביב (שם יושב מטה החברה). שנית, המחלקה נותנת מענה למגוון האנושי המאפיין את נס ומציעה טיולים ופעילויות לאורך כל השבוע ולא רק בשבתות, לטובת עובדיה הדתיים והעובדות החרדיות. כמו כן, מחלקה זו מובילה שורה של פרויקטי מעורבות חברתיות, ממנהיגות טכנולוגית המקדמת נוער למצוינות ועד ניהול מערך מתנדבים של עובדי החברה המעבירים שיעורים טכנולוגים בבתי ספר מעוטי יכולת. כך, נס מפתחת את העובד ומייצרת עבורו הזדמנויות לתרום לקהילה ולהיות אדם טוב יותר. ובכלל, ביקור במחלקת הרווחה של נס רק עושה חשק להיות עובד נס- שיעורי פילאטיס בבקרים, קבוצות ריצה ואופניים, טיולי משפחות בשבתות, סרטים מופעים וסדנאות העשרה וכמובן -מתנות ימי הולדת מפנקות, שבאמת, מתאימות לכולם.

אין ספק שהשבועות האחרונים בנס היו פשוט חיבור מושלם בין הלימודים בתואר לבין הפרקטיקה בעולם העבודה. לפתע, קורסים שהיו נראים פחות נחוצים בתואר הראשון, מתבררים כמשהו מחייב בעולם האמתי: לדעת מה עומד מאחורי הסטטיסטיקה של שאלון הסקר הארגוני, לנתח תוצאות כמו שלמדתי בשיטות מחקר, להבין לעומק תופעות כמו עזיבות מרצון, ללמוד שיטות בניהול צוות והנעת פרויקטים ולראות בפועל, כיצד מפעילים גורמים נכונים לשימור עובדים בארגון.


אני מקווה שהמשך ההתנסות שלי בנס תמשיך ותתרום להבנת הקשר הכה משמעותי בין הלמידה האקדמית ובין הפרקטיקום העסקי.. ויש למה לצפות

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:
חובה להוסיף שם פרטי על מנת להירשם
חובה להוסיף שם משפחה על מנת להירשם
חובה להוסיף תפקיד על מנת להירשם
חובה להוסיף חברה על מנת להירשם
חובה להוסיף טלפון על מנת להירשם

×