100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: לא להיות בינונית, תמיד לשאוף ליותר, למשהו גדול יותר ומוצלח יותר, לא להתפשר ולהישאר במקום

מאת: אלה שניידרמן (26.12.2013)


קבוצת בני נוער בגילאי 14 יוצאת למסע גיבוש בחוף פלמחים. בלי אייפון, אייפוד, מכשירים אלקטרוניים אחרים- רק שטח, גיבוש קבוצתי, משימות חברתיות. אוטופי? לא מציאותי? אז זהו שלא. מה שמאחד את בני הנוער הללו הוא היותם שייכים לתכנית - בשם מכון להעצמה חינוכית  של קרן עזריאלי ששמה לה למטרה לחזק ברמה הלימודית והחברתית את הקבוצה הזו, ועוד מאות בני נוער - ב27 ערים בארץ מאילת ועד קריית שמונה ..

אני בת 23, מנהריה. נבחרתי להכיר את קרן עזריאלי מבפנים. הגעתי למשרדים בקומות כל כך גבוהות שהיה לי לחץ באוזניים כשעליתי בהן, ובתקופה הקצרה הספקתי להכיר אנשים מדהימים ומרתקים שמכוונים לעשייה חינוכית וחברתית. זה נשמע כביכול ברור מאליו שקיימים ארגונים כאלה שדואגים לדור העתיד, אך אחרי שנתיים של תיאוריות בחוג לפסיכולוגיה ותקשורת, הרגשתי שאני צריכה משהו מעבר לתיאוריות. הרגשתי שחסר לי הפן המעשי במה שאני לומדת, לראות את הדברים בשטח ולוודא שהם אכן קיימים, שאכן אפשר לשנות משהו בעולם הזה ולעזור לאנשים, כמה גדול שזה נשמע.


בתחילה לא ידעתי יותר מדי לאן אני נכנסת, קראתי על קרן עזריאלי, התעניינתי אבל לא באמת הבנתי את סדרי הגודל של הפרויקט הזה, ומידת ההשפעה הרבה שיש לו על אוכלוסייה נרחבת במדינתנו. תכנית העצמה חינוכית של קרן עזריאלי משקיעה בבני נוער בחטיבות הביניים, מתוך אמונה שהמקפצה מבית הספר היסודי לדרישות התובעניות של חטיבות הביניים, קשה לחלקם ויש ביניהם שזקוקים למענה נוסף ולתמיכה שונה. התכנית שמה לה למטרה להעצים את בני הנוער באמצעות שלושה מעגלים: שיפור הכישורים הלימודיים, החברתיים ומעגל ההורים שנרתמים לתהליך, ובכך מסייעים להצלחת בנם או ביתם. באמצעות התכנית, בני הנוער וההורים בונים יחד הצלחות שהופכות את כל חוויית חטיבת הביניים והלימודים לחוויה חיובית ומאתגרת. מעגל התמיכה בקבוצות הלמידה הקטנות, בשעות אחר הצהריים, במנותק מהלחץ הכיתתי, מאפשר הסתכלות בגובה העיניים, עבודה פרטנית, שיפור הביטחון העצמי מתוך הישגים והצלחות, ובעיקר ההבנה שאין כזה דבר "לא יכול". לא מוותרים פה לאף אחד.


בעצם, כשאני חושבת על זה, ההשקעה בפרויקט היא ההשקעה בדור העתיד, בכל אחד מבני הנוער שמשתתפים בתכנית של קרן עזריאלי.


מזה כחודש אני מתלווה למאיר אביטן, מנהל התכנית להעצמה חינוכית, אדם נדיר הפועל מתוך תחושת שליחות. השעות האינסופיות שמאיר משקיע בתכנית, החיפוש המתמיד אחר שיפור, יחד עם יכולת ההכלה והמנהיגות שהוא מעניק למאות האנשים שנמצאים בשטח הם רק חלק מהאיכויות שהופכים את החלום למציאות עבור אלפי בני נוער בישראל. תוך שמירה על כללים ניהוליים, סדר, יישור קו ושיפור התכנים הפדגוגיים בכל אחת מהערים המשתתפות בפרויקט (כיום כ-27 ערים), למאיר חשוב להיות בקשר עם כל אחד מהרכזים, לשלב את הפן הניהולי לשטח עצמו, לראות את הדברים בעיניים שלו ומשם להמשיך ולגדול בעשייה.


במהלך החודש הראשון לשהותי בקרן עזריאלי הכרתי את האופרציה האדירה המנהלת את תכנית העצמה חינוכית: רכזים, מנחים החברתיים, מנחי ההורים, מתרגלים (ועוד בעלי תפקידים חשובים מאוד שבטוח שכחתי). ביקרתי בכמה בתי ספר בהם פועלת התכנית, הכרתי את בני הנוער והתחלתי להבין את המקום שממנו הם באים ולאן הם שואפים. הצטרפתי לכמה פעילויות שכללו בחירת בני נוער חדשים לתכנית, ונחשפתי לקריטריונים שעל פיהם בוחרים ילדים שבאמת מאמינים בהם ובשינוי שהם יכולים לעשות.


אני חושבת שהדבר החשוב מכל שלמדתי עד כה בקרן עזריאלי וחוזר על עצמו בכל פעם שאני שם וכשאני חושבת על ההזדמנות שניתנה לי, הוא מסר שמאיר אביטן מדגיש לי שוב ושוב: לא להיות בינונית, תמיד לשאוף ליותר, למשהו גדול יותר ומוצלח יותר, לא להתפשר ולהישאר במקום, תמיד לחפש איפה אפשר להתפתח ולהעלות את הסטנדרטים. אני בטוחה שזה ילווה אותי כל חיי, בכל דבר שאעשה ובכל מקום שבו אהיה.

נהנית מכל רגע, אלה.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:
חובה להוסיף שם פרטי על מנת להירשם
חובה להוסיף שם משפחה על מנת להירשם
חובה להוסיף תפקיד על מנת להירשם
חובה להוסיף חברה על מנת להירשם
חובה להוסיף טלפון על מנת להירשם

×